Covid – 19 Seyahat Kuralları
KKTC Sağlık Üst Kurulu Kararları

29.11.2021 TARİHİNDEN İTİBAREN DİJİTAL SEYAHAT BELGELERİ SEYAHATTEN ÖNCEKİ SON 72 SAAT İÇİNDE DOLDURULMASI GEREKMEKTEDİR.

Dijital seyahat belgesini oluşturmak için:

  • Apple Store veya Android Market’ten Güvende Kal uygulamasını akıllı cihazlarına indirerek, uygulama içerisinden Dijital Seyahat Belgesini oluşturmaları ve bunu girişlerde dijital ortamda yanlarında bulundurmaları zorunludur.
  • Akıllı cihazı olmayanların ise www.guvendekalkktc.com adresinden Dijital Seyahat Belgesini doldurmaları zorunludur. Doldurulan formu çıktı olarak ülkeye girişte yanlarında bulunduracaklardır.

Ülkemize giriş yapacak ve ülke giriş kriterlere göre karantinaya girmesi gerekmeyen kişiler “Güvende Kal Uygulaması’ndaki “Seyahat Kodu İşlemleri” bölümünden Dijital Seyahat Belgesini oluşturacaklardır. 6-12 yaş aralığında ülkemize giriş yapacak kişiler de bu bölümden Dijital Seyahat Belgesini oluşturacaklardır. 

Ülke giriş kriterlere göre karantinaya girmesi gereken kişiler ise, ülkemizde ikamet adresi göstermeleri ve “Güvende Kal Uygulaması”nda “Bileklik İşlemleri” bölümünden Dijital Seyahat Belgesini oluşturacaklardır. (12 yaş altı hariç)

Ülkemizde ikamet adresi göstermeyen ve belirlenen merkezi karantina otellerinde geldikleri ülke renk kodlarına göre merkezi karantinada kalacaklar kişiler ise “Güvende Kal Uygulaması’ndan “Seyahat İşlemleri Kodu” bölümünden Dijital Seyahat Belgesini oluşturacaklardır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları HES kodlarını Dijital Seyahat Belgesine aşı belgelerini ve PCR test sonuçlarını yükleyebilirler.

Ülkeye giriş yapacak kişiler, aşı belgelerini ve PCR test sonuçlarını cihazlarının kameralarını kullanarak, uygulama içerisindeki QR okuyucu ile aşı belgeleri ve PCR test sonuçları üzerinde bulunan QR’ı okutarak kayıt edebilirler.

  1. Karantinaya girecek kişiler sürelerini geçirmek amacıyla taahhüt ettikleri ikamet adreslerine ya kendi araçları ile yalnız veya bir şoför eşliğinde gideceklerdir. İkamet adreslerinde karantina kurallarına uymayan kişiler merkezi karantinaya gönderilecek, kişiler karantina ücretlerini kendileri ödeyecektir. 12 yaş altı kişilere karantina amacıyla bileklik takılmaz.

Detaylı güncel bilgiler için aşağıdaki linkleri ziyaret ediniz:

https://saglik.gov.ct.tr/BULA%C5%9EICI-HASTALIKLAR-%C3%9CST-KOM%C4%B0TES%C4%B0-TARAFINDAN-ALINAN-KARARLAR

https://saglik.gov.ct.tr/COVID-19/%C3%9CLKELERE-G%C3%96RE-RENK-KODLARI

KKTC SAĞLIK BAKANLIĞI Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Tarafından Alınan Kararlar/ Ülkeye Giriş Kriterleri

A) ÜLKE RENKLERİ

Ülkeye ada dışı giriş kriterleri aşağıdaki belirtildiği şekilde olacaktır. Kriterlerde belirtilen ülke renkleri her hafta güncellenecektir.

Ülkelerin renk kodları ile ilgili güncel tablo ve giriş kriterleri Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından yayınlanmasından sonraki ilk Pazartesi gününden itibaren uygulanacaktır. (18.08.2021 tarihinden itibaren)

B) ÜLKE RENKLERİNE GÖRE UYGULANACAK KURALLAR

KOYU KIRMIZI

Son 14 gün içerisinde bu ülkelere seyahat geçmişi olan kişilerin, ülkeye girişi yasaktır.

KKTC vatandaşları, son 72 saat ve adaya girişte negatif PCR test sonucu ve 14 gün karantina şartı ile Ülkeye giriş yapabileceklerdir.

KIRMIZI
AŞILI veya HASTALIĞI GEÇİRMİŞ;
Yolculuk öncesi Son 72 saat negatif PCR sonucu.
5 Gün Karantina

Not: İngiltere (United Kingdom) ülkesinden gelecek olan aşılı kişiler,31.08.2021 tarihine kadar karantina uygulaması olmaksızın ülkeye giriş yapabileceklerdir.Belirtilen tarihte yeniden değerlendirme yapılacaktır.

AŞISIZ:
Yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu.

7 Gün karantina

Bu ülkelerden gelecek kişilere aşılı olup olmadığına bakılmaksızın tüm giriş kapılarında Covid-19 testleri uygulanacaktır

TURUNCU
AŞILI veya HASTALIĞI GEÇİRMİŞ;
Yolculuk öncesi Son 72 saat negatif PCR sonucu.

Karantinasız giriş

AŞISIZ:
Yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu.
5 Gün karantina.

Bu ülkelerden gelecek kişilerin sadece aşısız olanlara tüm giriş kapılarında Covid-19 testleri uygulanacaktır

YEŞİL
AŞILI veya HASTALIĞI GEÇİRMİŞ:
Kısıtlama yok.

AŞISIZ:
Yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu. Karantinasız Giriş.

Bu ülkelerden gelecek kişilere kapılarda Covid-19 testi uygulanmayacaktır

GRİ
Aşılı olup olmadığına bakılmaksızın, yolculuk öncesi, son 72 saat negatif PCR sonucu ve 14 gün karantina şartı ile ülkeye giriş yapılabilecektir.

15.08.2021 tarihinden itibaren Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından bildirilecek öğrenci belgesi ibraz edecek veya yeni öğrenci kaydı yapacak Koyu Kırmızı- Gri Ülkelerden gelecek kişiler son 72 saat PCR ve adaya girişte negatif PCR test sonuçları ve 14 gün merkezi karantina şartı ile ülkeye giriş yapabileceklerdir.

C) GENEL KURALLAR
AŞILI KİŞİ: Aşı programını tamamlamış. Son dozdan 14 gün sonrasından itibaren.
SINOVAC: 2 DOZ
BIONTECH: 2 DOZ
SINOPHARM: 2 DOZ
COMIRNATY (Pfizer/Biontech): 2 DOZ
VAXZEVRIA (Astrazeneca/Oxford): 2 DOZ
COVID-19 Vaccine Janssen / Johnson and Johnson: 1 DOZ
SPUTNIK V: 2 DOZ
MODERNA: 2 DOZ

Kişiler yukarıda belirtilen aşılardan iki dozunu farklı aşı ile olmaları halinde aşılı kişi olarak değerlendirilecektir.

  • Covid-19 hastalığını geçirmiş ve üzerinden 6 ay geçmiş kişilerin 1 doz aşı yaptırmaları halinde aşılı kişi olarak değerlendirilecektir.
  • Hastalığı geçirmiş kişi: Seyahat öncesi 30-180 gün arasında pozitif PCR testi sonucu ibraz etmesi. Bu kişiler aşılı kişi kapsamında değerlendirilecektir.
  • 18 yaş altı çocuklar aşılı ve yukarıda tanımda hastalığı geçirmiş ebeveynleri ile gelmiş oldukları ülke kategorisine göre, belirtilen PCR test kuralları (6 yaşını doldurmuş çocuklar)doğrultusunda ülkeye giriş yapabileceklerdir.
  • Yolcular son 10 gün içinde ayak bastıkları/ bulundukları ülkeler arasında en yüksek risk grubundaki ülkeye göre değerlendirileceklerdir.

Güncel ülke kodları ve bilgiler için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:
https://saglik.gov.ct.tr/BULA%C5%9EICI-HASTALIKLAR-%C3%9CST-KOM%C4%B0TES%C4%B0-TARAFINDAN-ALINAN-KARARLAR