TR I EN

KKTC Kayıt Şartları

Girne Üniversitesi’nin Ön-Lisans ve Lisans programlarına, her yıl yapılan Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı sonucunda, tercih ettikleri bölümün kontenjan sayısı ve sınavda almış oldukları puan dikkate alınarak belirlenir. Bu konuya ilişkin geniş bilgi yine Girne Üniversitesi’nin Öğrenci İşleri Kayıt kabul Müdürlüğü’nden alınabilir. Kayıt sırasında istenilen belgeler:

  1. Kimlik Kartı Fotokopisi
  2. Lise Diplomasının aslı veya mezuniyet belgesinin aslı
  3. 6 adet vesikalık fotoğraf
  4. İkametgâh belgesi
  5. 700 TL ön kayıt + 700 TL dönemlik öğrenci hizmet bedeli alınacaktır.
  6. Belirlenen tarihlere kadar kayıt yaptırmayan adayların yerine yedek listedeki adaylar kayıt hakkı kazanır.
  7. Tıp, Diş Hekimliği ve Pilotaj  programlarında  kayıt esnasında dönemlik harç yatırılarak kesin kayıt yapılması gerekmektedir.
  8. 4 yıllık lise öğrenimini kesintisiz olarak KKTC’de tamamlamış T.C. uyruklu öğrencilerin mezun oldukları okuldan  bu durumu kanıtlayan bir belge getirmeleri gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olup da Kolejlerden mezun olacak olan öğrencilerin başarılı oldukları sınavlarla Girne Üniversitesi’nin tüm bölümlerine müracaat edebilirler.

Buna göre;

  • Tıp Fakültesi
  • Sağlık Bilimleri Fakültesi

için Kimya, Biyoloji, Fizik veya Matematik.

Mühendislik Fakültesi için Matematik, Fizik dersleri koşullu derslerdir.

Adayların Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na yapacakları müracaatlarında başarılı oldukları tüm GCE A’Level, AS Level, O’Level, IGCSE, GCSE, SAT, ACT, TOEFL ve IELTS belgeleri ve bu yıl katılacakları sınavlarla ilgili olarak okul müdürlüklerinden ve/veya ders öğretmenlerinden alacakları belge ve tavsiye mektupları ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

Adaylar müracaatlarının değerlendirilmesi neticesinde kesin kayıt veya koşullu kayıt hakkı elde edebileceklerdir.

Denizcilik Fakültesi, Denizcilik Yüksekokulu ve Denizcilik Meslek Yüksekokulu bölümleri için “Gemiadamı Sağlık Raporu” almaları, Gemiadamı  Sağlık Raporu Liman Başkanlıklarında  (1 ay dolmadan) onaylatılması gerekmektedir.

Pilotaj Bölümü için diğer evrakların yanında  “Sınıf 1 Sağlık Raporu”, Sabıka Kaydı almaları gerekmektedir. Kesin kayıttan sonra Pilotaj öğrencimizin PAPI (PILOT APTITUDE PSYCHOMETRIC INVENTORY) testine ( Girne Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanlığı tarafından randevu alınacaktır.) girmesi gerekmektedir.

Liseyi yurtdışında bitiren KKTC uyruklu öğrenciler’in Girne Üniversitesi’ye kayıt işlemleri’ne başlamadan önce KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan lise denklik belgesi almaları gerekmektedir. KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı web sitesi:http://www.mebnet.net konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşılabilir.

Biz sizi arayalım
[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]