TR I EN

Sıkça Sorulan Sorular

Ücretler – Burslar

Bu seneki ücretlerimize size yönlendireceğimiz T.C aday öğrenci sayfamızda yer alan link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://aday.kyrenia.edu.tr/wp-content/uploads/2021/08/2021-2022-ogrenci-paket-fiyatlari-12.08.2021.pdf/

Eğitim süreniz boyunca herhangi bir burs kesintiniz bulunmamaktadır.
Tam burslu bölümler için okuyacakları bölümün eğitim dönemi boyunca burs devam etmektedir.
%25 ve %50 ÖSYM burslarımızda hiçbir şekilde burs kesintisi yoktur.

Peşin ödemelerde listede yazan fiyatlarımız geçerlidir. 2 Taksit ve 8 Taksit olarak ödeme seçeneği sunulmaktadır. Taksitlendirmede vade farkı uygulaması yapılır.

Eğitim ücreti + %5KDV + kayıt ücreti (bir defaya mahsus 700 TL) + öğrenci hizmet bedeli 700 TL (dönemlik)

Eğitim, yurt, yemek ve paket ücretlerinde TL Fiyat uygulamamız bulunmaktadır.

(Sadece Pilotaj Programı Uçuş Eğitim Ücreti €’dur. )

Evet, öğrencilerimize sunduğumuz ve eğitim + yurt + yemek ücretlerini kapsayan, her bütçeye ve ihtiyaca yönelik 20.475 TL‘den başlayan paketlerimiz bulunmaktadır. Tüm paketlerle ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz:

https://aday.kyrenia.edu.tr/wp-content/uploads/2021/07/2021-2022-Ogrenci-Paket-Fiyatlari-28.07.2021.pdf

Eğitim ücretlerimiz her sene mütevelli heyeti tarafından belirlenen TEFE TÜFE oranında ufak artışlar göstermektedir.

Girne Üniversitesinde ”burssuz” öğrenim gören kardeşlerin her birine %15 oranında indirim uygulanmaktadır. Tıp, Diş ve Pilotaj bölümleri hariçtir.

Uçuş Eğitim ücretlerinde taksit imkânı bulunmamaktadır. 1.Sınıftan başlayarak yerleştiğiniz ÖSYM burs oranınıza göre Euro para birimi olarak peşin ödeme alınmaktadır. Ödemeler her yıl Nisan ayının ilk haftasıdır. Burs oranı kadar Uçuş Eğitimi ücreti ödersiniz.

Burs oranınız Hazırlık Okulu Eğitiminizde de geçerlidir. ( Pilotaj, Uçak Mühendisliği bölümleri dahil sadece fiyatı diğerlerinden farklıdır).

Burs arttırma imkânımız bulunmamaktadır. Yerleşilen burs miktarı ne ise onunla devam edebilirsiniz.

Genel Bilgiler

Tercih dönemi tarihlerimiz;  28 Temmuz – 13 Ağustos 2021 ‘dir.

Güncel ön kayıt ve kesin kayıt tarihlerimizi web sitemizden takip edebilirsiniz.

Mezun olana kadar ortalama 220 saat uçuş eğitimi verilmektedir (2. Sınıf PPL, 3. Sınıf CPL ve 4. Sınıf sonunda tüm uçuşlar tamamlandığında ATPL lisansı alınır). Uçuş eğitimlerimiz üniversitemizin anlaşmalı olduğu Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi ( TUA Etimesgut/ Ankara),  “ERAH Aviation Academy” işbirliğiyle Isparta Süleyman Demirel ve Denizli/Çardak havaalanlarında  ve ayrıca Samsun’da  yapılmaktadır. Anlaşmalı kurumlar her eğitim yılı için değişiklik gösterebilmektedir.

Uçuş eğitim ücretleri alınan uygulamalı uçuş dersi, ulaşım ve konaklama masraflarınızı kapsamaktadır.

Kılavuzda yer alan tüm bölümlerimizin YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Üniversitemizin lisans ve önlisans programlarını tercih edip kayıt yaptırabilmeniz için;

T.C. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından düzenlenen Üniversiteye Giriş Sınavlarına girmeniz ve tercih sonuçlarınıza  göre kayıt yaptırmak istediğiniz programa ÖSYM tarafından yerleştirilmiş olmanız gerekmektedir.

Ayrıntılı Bilgi İçin :
https://aday.kyrenia.edu.tr/index.php/tr/tc-ogrencileri/tc-lisans-onlisans-programlari/yks-kontenjanlari-taban-puanlari-egitim-ucretleri-2021-2022/

Türkiye’de kayıt bürosu ve tercih ofislerimiz bulunmaktadır. Üniversitemiz hakkında bilgilendirme ve kayıt işlemleri için size en yakın ofisimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için;

https://aday.kyrenia.edu.tr/index.php/tr/aday-ogrenciler/kayit-burolari-ve-temsilcilikler/turkiye-kayit-burolari-ve-temsilcilikler/

Girne Üniversitesi’nin Ön-Lisans ve Lisans programlarına, her yıl yapılan Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı sonucunda, tercih ettikleri bölümün kontenjan sayısı ve sınavda almış oldukları puan dikkate alınarak belirlenir. Bu konuya ilişkin geniş bilgi yine Girne Üniversitesi’nin Öğrenci İşleri Kayıt kabul Müdürlüğü’nden alınabilir. Kayıt sırasında istenilen belgeler:

  • Kimlik Kartı Fotokopisi
  • Lise Diplomasının aslı veya mezuniyet belgesinin aslı
  • 6 adet vesikalık fotoğraf
  • İkametgâh belgesi
  • 700 TL ön kayıt + 700 TL dönemlik öğrenci hizmet bedeli alınacaktır.

Belirlenen tarihlere kadar kayıt yaptırmayan adayların yerine yedek listedeki adaylar kayıt hakkı kazanır.
Tıp, Diş Hekimliği ve Pilotaj  programlarında  kayıt esnasında dönemlik harç yatırılarak kesin kayıt yapılması gerekmektedir.

4 yıllık lise öğrenimini kesintisiz olarak KKTC’de tamamlamış T.C. uyruklu öğrencilerin mezun oldukları okuldan  bu durumu kanıtlayan bir belge getirmeleri gerekmektedir.

Yüzme, dalma, can kurtarma ve denize dayanıklı olma durumlarını engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorunları olmadığına dair, “GEMİADAMLARI SAĞLIK YOKLAMA BELGESİ“; Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinden veya tam teşekküllü bir hastaneden almaları gerekmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahilller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne mutlaka onaylatılmalıdır. “Gemiadamı Olur” Sağlık raporunun süresi 1 aydır. Bu süre içinde onay işlemi yapılmaz ise raporun tekrarlanması gerekmektedir.

TC Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından ICAO Ek-1 Sınıf 1 hükümlerine uygun sağlık raporu.

Pilot olmasına engel Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak. 1. Sınıf Sağlık Sertifikası detaylı bilgi için;

T.C. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından ICAO Ek-1 Sınıf 1 hükümlerine uygun sağlık raporu almak. Rapor geçerlilik tarihi 1 aydır bu süre içinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Hava Sağlık Birimi2nden mutlaka onaylatılmalıdır.

Pilot olmasına engel Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak. 1. Sınıf Sağlık Sertifikası detaylı bilgi için;

http://web.shgm.gov.tr/tr/s/4774-pilot-saglik-sertifikasi

Üniversitemizin tüm bölümlerinde en fazla %30 devamsızlık hakkınız bulunmaktadır.

Aşağıda belirtilen uluslararası sınavlardan, kabul edilen düzeyde veya üzerinde puan aldıklarını belgeleyen öğrenciler İngilizce Yeterlik Sınavı’na girmeden İngilizce Hazırlık Programından muaf tutulurlar.

Ön Lisans ve Lisans Öğrencileri:

TOEFL Paper-based 480
TOEFL CBT 198
TOEFL IBT 55
KPDS/ÜDS/YDS/YÖKDİL 60
IELTS 5,5
VEC 58
TOEIC 520
NEW SAT 1000
SAT 1500
GCSE/GCE/IGCSE C
PTE 50

İngilizce Öğretmenliği Bölümü, Pilotaj Bölümü ve Lisansüstü program öğrencileri:

TOEFL Paper-based 510
TOEFL CBT 180
TOEFL IBT 64
KPDS/ÜDS/YDS/YÖKDİL 70
IELTS 6
VEC 68
TOEIC 600
NEW SAT 1200
SAT 1800
GCSE/GCE/IGCSE B
PTE 55

Pilotaj Bölümü için ayrıca

ICAO (Uluslar arası Sivil Havacılık Organizasyonu) Level 4 ( 2 yıl süreyle hazırlık muafiyeti)

ICAO (Uluslar arası Sivil Havacılık Organizasyonu) Level 6 (Ömür boyu hazırlık muafiyeti)

Hazırlık Okulu Hakkında Ayrıntılı bilgi için;

https://kyrenia.edu.tr/anasayfa/akademik/ingilizce-hazirlik-okulu/ingilizce-hazirlik-programi/

Ön lisans yatay geçişi için 1. Dönem, Lisans yatay geçişi için 1.Sınıf transkriptinizi aldıktan sonra ve geçmek istediğiniz üniversitenin yatay geçiş koşullarını sağladığınız takdirde dilediğiniz üniversiteye yatay geçiş yapabilmektesiniz.

Üniversitemize kayıt işlemlerinizi tamamladığınızda askerlikle ilgili gerekli işlemler Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır.

Eğitim dili İngilizce olan bölümlerimizde 1 yıl zorunlu hazırlık programı uygulanır. Programın sonunda İngilizce yeterlilik sınavını başaran öğrencilerimiz 1. Sınıfa kayıtlarını yaptırabilirler.

Ciddi bir sebebiniz olması halinde kayıt dondurabilirsiniz (1. dereceden yakınızın kaybı, sağlık sorunu gibi). Kayıt dondurmayı isteme sebeplerinizi mutlaka belgelemelisiniz. İlgili yönetmeliği web sayfamızda bulabilirsiniz.

Önlisans ve Lisans Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği (.pdf)

Yurtlar – Ulaşım

Dönemlik 7.150′ TL’ den başlayan yurt ücretleri ve 20,475 TL ‘den başlayan (Eğitim+ 3 Öğün Yemek+ Yurt) ekonomik paket seçenekleri ile her bütçe ve ihtiyaca göre yurt imkanlarımız bulunmaktadır. Üniversitemize yürüme mesafesinde yer alan Park Palace Residence yurdumuz ve Yakın Doğu Üniversitesi kampüsündeki tüm yurt tiplerinden faydalanabilmektesiniz. Kampüsler arası ücretsiz servis imkânımız bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için;
https://aday.kyrenia.edu.tr/index.php/tr/aday-ogrenciler/yurtlar-ve-lojmanlar/yurtlar-ve-lojmanlar-2/

Yemek ücretleri 3 öğün ve tek öğün seçenekli olarak dönemlik ya da iki dönemlik ödenmektedir.

Ayrıntılı bilgi için:
https://aday.kyrenia.edu.tr/index.php/tr/aday-ogrenciler/yurtlar-ve-lojmanlar/yemek-ucretleri/

Biz sizi arayalım
[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]