TR I EN

Sıkça Sorulan Sorular

Ücretler – Burslar

Bu seneki ücretlerimize size yönlendireceğimiz aday öğrenci sayfamızda yer alan link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://aday.kyrenia.edu.tr/index.php/tr/aday-ogrenciler/lisans-onlisans-programlari/yks-kontenjanlari-taban-puanlari-egitim-ucretleri/

Eğitim süreniz boyunca herhangi bir burs kesintiniz bulunmamaktadır.
Tam burslu bölümler için okuyacakları bölümün eğitim dönemi boyunca burs devam etmektedir.
%25 ve %50 ÖSYM burslarımızda hiçbir şekilde burs kesintisi yoktur.

Birçok bölümümüzde ilk tercihe özel %75 ,

Tıp , Diş ve Hukuk Fakültelerinde 1. Tercihe %15 , 2. Tercihe %10 Tercih Bursu İmkanı sunmaktayız.

https://aday.kyrenia.edu.tr/index.php/tr/aday-ogrenciler/lisans-onlisans-programlari/yks-kontenjanlari-taban-puanlari-egitim-ucretleri/

Peşin ödemelerde listede yazan fiyatlarımız geçerlidir. 2 Taksit ve 8 Taksit olarak ödeme seçeneği sunulmaktadır. Taksitlendirmede vade farkı uygulaması yapılır.

Eğitim ücreti + %5KDV + kayıt ücreti (bir defaya mahsus 700 TL) + sosyal aktivite 700 TL

Eğitim, yurt, yemek ve paket ücretlerinde TL Fiyat uygulamamız bulunmaktadır.

(Sadece Pilotaj Programı Uçuş Eğitim Ücreti €’dur. )

Evet, öğrencilerimize sunduğumuz ve eğitim + yurt + yemek ücretlerini kapsayan her bütçeye ve ihtiyaca yönelik 17,325TL ‘den başlayan paketlerimiz bulunmaktadır. Tüm paketlerle ilgili ücretler ve  içerikler için web sitemizde yer alan aday öğrenci sayfamızdan yurtlar sekmesinde yer alan paket program ücretlerimizi inceleyebilirsiniz.

https://aday.kyrenia.edu.tr/wp-content/uploads/2019/08/paket-program-fiyatlari-16.08.2019.pdf

Eğitim ücretlerimiz her sene mütevelli heyeti tarafından belirlenen TEFE TÜFE oranında ufak artışlar göstermektedir.

Tıp, Diş, Pilotaj bölümlerimiz hariç %15 kardeş indirimi uygulanmaktadır.

Uçuş Eğitim ücretlerinde taksit imkânı bulunmamaktadır. 1.Sınıftan başlayarak yerleştiğiniz ÖSYM burs oranınıza göre Euro para birimi olarak peşin ödeme alınmaktadır. Ödemeler her yıl Nisan ayının ilk haftasıdır. Burs oranı kadar Uçuş Eğitimi ücreti ödersiniz.

Burs oranınız Hazırlık Okulu Eğitiminizde de geçerlidir. ( Pilotaj, Uçak Mühendisliği bölümleri dahil sadece fiyatı diğerlerinden farklıdır).

Burs arttırma imkânımız bulunmamaktadır. Yerleşilen burs miktarı ne ise onunla devam edebilirsiniz.

Genel Bilgiler

2020-2021 Eğitim Dönemi ÖSYM’nin belirlediği 27.07.2020 – 14.08.2020 tarihleri arasında tercihlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Mezun olana kadar ortalama 220 saat uçuş eğitimi verilmektedir (2. Sınıf PPL, 3. Sınıf CPL ve 4. Sınıf sonunda tüm uçuşlar tamamlandığında ATPL lisansı alınır). Uçuş eğitimlerimiz bu sene için üniversitemizin anlaşmalı olduğu Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi ( TUA Etimesgut/ Ankara) gerçekleştirilmektedir. Anlaşmalı kurumlar her eğitim yılı için değişiklik gösterebilmektedir.

Uçuş eğitim ücretleri alınan uygulamalı uçuş dersi, ulaşım, konaklama ve yeme içme masraflarınızı kapsamaktadır.

Kılavuzda yer alan tüm bölümlerimizin YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

ÖSYM’nin belirli fakültelere uygulanan baraj koşulları üniversitemizde de uygulanmaktadır. O kurallar doğrultusunda tercih yapabilmektesiniz.

Bu fakülteler: Tıp Fakültesi, Diş, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi dir.

BİLGİ
TIP FAKÜLTESİ: 50 BİN
DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ: 80 BİN
MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ:300 BİN
MİMARLIK:250 BİN
EĞİTİM FAKÜLTESİ:300 BİN
HUKUK FAKÜLTESİ: 125 BİN

ÖSYM tarafından geçerli olan fakülte programları için 170,00000, ön lisans programları için 150,00000 alt puan barajı uygulanmaktadır.

Üniversitemizin 4 yıllık programlarına ve 2 yıllık programlarına T.C. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından düzenlenen Üniversiteye Giriş Sınavları değerlendirmesinde kayıt yapmak istediği programa yerleştirilmiş olmalıdır.

Türkiye’de 6 ilde Kayıt bürosu ve tercih ofisimiz bulunmaktadır. Üniversitemiz hakkında bilgilendirme ve kayıt işlemleri için size en yakın ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için;

https://aday.kyrenia.edu.tr/index.php/tr/aday-ogrenciler/kayit-burolari-ve-temsilcilikler/turkiye-kayit-burolari-ve-temsilcilikler/

  • Lise diplomasının aslı
  • 6 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İkametgâh belgesi
  • YKS Sonuç belgesi (internet çıktısı)
  • T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınan ve tüberküloz için akciğer skopisi veya akciğer grafisi ile HIV ve HCV tetkiklerini içerir sağlık raporları.

Kayıt şartlarımız için ayrıntılı bilgi için ;
https://aday.kyrenia.edu.tr/index.php/tr/aday-ogrenciler/kayit-sartlari-new/tc-kayit-sartlari/#1472196142110-3132a9f8-f29b

Yüzme, dalma, can kurtarma ve denize dayanıklı olma durumlarını engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorunları olmadığına dair, “GEMİADAMLARI SAĞLIK YOKLAMA BELGESİ“; Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinden veya tam teşekküllü bir hastaneden almaları gerekmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahilller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne mutlaka onaylatılmalıdır. “Gemiadamı Olur” Sağlık raporunun süresi 1 aydır. Bu süre içinde onay işlemi yapılmaz ise raporun tekrarlanması gerekmektedir.

TC Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından ICAO Ek-1 Sınıf 1 hükümlerine uygun sağlık raporu.

Pilot olmasına engel Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak. 1. Sınıf Sağlık Sertifikası detaylı bilgi için;

T.C. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından ICAO Ek-1 Sınıf 1 hükümlerine uygun sağlık raporu almak. Rapor geçerlilik tarihi 1 aydır bu süre içinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Hava Sağlık Birimi2nden mutlaka onaylatılmalıdır.

Pilot olmasına engel Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak. 1. Sınıf Sağlık Sertifikası detaylı bilgi için;

http://web.shgm.gov.tr/tr/s/4774-pilot-saglik-sertifikasi

Üniversitemizin tüm bölümlerinde en fazla %30 devamsızlık hakkınız bulunmaktadır.

Aşağıda belirtilen uluslararası sınavlardan, kabul edilen düzeyde veya üzerinde puan aldıklarını belgeleyen öğrenciler İngilizce Yeterlik Sınavı’na girmeden İngilizce Hazırlık Programından muaf tutulurlar.

Ön Lisans ve Lisans Öğrencileri:

TOEFL Paper-based 480
TOEFL CBT 198
TOEFL IBT 55
KPDS/ÜDS/YDS/YÖKDİL 60
IELTS 5,5
VEC 58
TOEIC 520
NEW SAT 1000
SAT 1500
GCSE/GCE/IGCSE C
PTE 50

İngilizce Öğretmenliği Bölümü, Pilotaj Bölümü ve Lisansüstü program öğrencileri:

TOEFL Paper-based 510
TOEFL CBT 180
TOEFL IBT 64
KPDS/ÜDS/YDS/YÖKDİL 70
IELTS 6
VEC 68
TOEIC 600
NEW SAT 1200
SAT 1800
GCSE/GCE/IGCSE B
PTE 55

Pilotaj Bölümü için ayrıca

ICAO (Uluslar arası Sivil Havacılık Organizasyonu) Level 4 ( 2 yıl süreyle hazırlık muafiyeti)

ICAO (Uluslar arası Sivil Havacılık Organizasyonu) Level 6 (Ömür boyu hazırlık muafiyeti)

Hazırlık Okulu Hakkında Ayrıntılı bilgi için;

https://kyrenia.edu.tr/anasayfa/akademik/ingilizce-hazirlik-okulu/ingilizce-hazirlik-programi/

Ön lisans yatay geçişi için 1. Dönem, Lisans yatay geçişi için 1.Sınıf transkriptinizi aldıktan sonra ve geçmek istediğiniz üniversitenin yatay geçiş koşullarını sağladığınız takdirde dilediğiniz üniversiteye yatay geçiş yapabilmektesiniz.

Öğrenci adayları için KKTC ve üniversitemizin bulunduğu şehir olan Girne’de hayat, Türkiye’deki diğer üniversite şehirlerinden pek bir farklılık göstermez. Adaya turist olarak gelen misafirlerle, öğrenci adaylarını ayırt etmek gerekir. Türkiye’deki büyük şehir üniversitelerinde okuyan bir öğrenci için gereken yaşam masrafları ile Girne’deki bir öğrencinin yaşam masraflarının birbirine çok yakın olduğu saptanmıştır.

Kardeş Üniversitemiz Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde SGK kapsamında bulunan tüm öğrencilerimize ÜCRETSİZ sağlık hizmeti verilmektedir.

Üniversitemize kayıt işlemlerinizi tamamladığınızda askerlikle ilgili gerekli işlemler Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır.

Eğitim dili İngilizce olan bölümlerimizde 1 yıl zorunlu hazırlık programı uygulanır. Programın sonunda İngilizce yeterlilik sınavını başaran öğrencilerimiz 1. Sınıfa kayıtlarını yaptırabilirler.

Ciddi bir sebebiniz olması halinde kayıt dondurabilirsiniz (1. dereceden yakınızın kaybı, sağlık sorunu gibi). Kayıt dondurmayı isteme sebeplerinizi mutlaka belgelemelisiniz. İlgili yönetmeliği web sayfamızda bulabilirsiniz.

Önlisans ve Lisans Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği (.pdf)

Yurtlar – Ulaşım

7000 TL’ den başlayan yurt ücretleri ve 17,325 TL’den başlayan (Eğitim+ 3 Öğün Yemek+ Yurt) ekonomik paket seçenekleri ile tüm bütçe ve ihtiyaçlarınıza göre yurt imkanlarımız bulunmaktadır. Üniversite’ye yürüme mesafesinde Park Palace Residance yurdumuz ve Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde yer alan tüm yurt tiplerinden faydalanabilmektesiniz. Kampüsler arası ücretsiz servis imkânımız bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için;
https://aday.kyrenia.edu.tr/index.php/tr/aday-ogrenciler/yurtlar-ve-lojmanlar/yurtlar-ve-lojmanlar-2/

Yemek ücretleri 3 öğün ve tek öğün seçenekli olarak dönemlik ya da iki dönemlik ödenmektedir.

3 Öğün Yemek
Dönemlik: 8.500 TL (Kdv Dahil)
Senelik: 13.800 TL ( Kdv Dahil)

GÜNCEL FİYATLAR EKLENECEK

1 Öğün Yemek
Dönemlik: 3.400 TL (Kdv Dahil)
Senelik: 5.500 TL ( Kdv Dahil)

Ayrıntılı Bilgi İçin; https://aday.kyrenia.edu.tr/index.php/tr/aday-ogrenciler/yurtlar-ve-lojmanlar/yemek-ucretleri/

Adaya ulaşım genelde havayolu ile yapılmaktadır. Ercan hava alanına Türkiye’den sefer yapan 5-6 Havayolu şirketi bulunmaktadır. Doğrudan seferler yaklaşık olarak 10 büyük şehirden gerçekleşmektedir. Aktarmalı olarak yapılan seferler ise daha geniş bir ulaşım fırsatı sunmaktadır. Ücretler, sezon, rezervasyon süresi ve kişinin öğrenci olup olmadığına göre farklılık gösterir. Ancak bilindiği üzere birçok havayolu şirketi sunduğu promosyonlarla ulaşımı çok daha kolay ve ucuz hale getirmektedir. Bazı şehirlerimizden deniz yolu ile de ulaşım sağlanabilir.

Biz sizi arayalım

İsim-Soyisim

E-posta

Telefon

Mesaj

Hangi konuda bilgi almak istiyorsun?